Everything 2014++

Wstęp do Tangia (2014++)

Mówiąc Tangia mam na myśli poezję. Ludzie przez poezję rozumią różne rzeczy. Niech tam. Dlatego sam mówię o Tangia. Przy okazji honoruję też wielkich poetów chińskich z dynastii Tang, szczególnie Du Fu.

Moim celem jest pomocpomoc pracującemu poecie. Być może niektórzy z najlepszych poetów niczego nie potrzebują. Jednak większość owszem (zakładając, że zależy im na nabyciu umiejętności). W innych sztukach, jak muzyka lub malarstwo, studenci uczą się sztuki przez lata. Podobnie jest w sporcie. Nawet gdy są wybitnymi artystami lub sportowcami, to dalej długo kontynuują studia (w przypadku  serio sportowców - na ogół przez całą długość kariery).

Tak więc zaabsorbowałem, i kontynuuję, wiedzę i wiersze dawnych poetów chińskich, skaldów, japońskich mistrzów, i szereg innych poetów, łącznie z anonimowymi autorami ludowymi. Mimo to moja erudycja jest ograniczona. Nadrabiam wglądem w pojęcia (definicje), analizę, itd. Gdy wprowadzam pojęcie lub czynię je precyzyjnym, to nie dbam o prawdziwe znaczenie słów - takiego pojęcia jak prawdziwe znaczenie nie ma. Zamiast tego dbam, żeby moje pojęcia były pomocne dla pracującego poety.

Mam nadzieję, ze mam też coś do zaofiarowania w poezji tłumaczom, instruktorom, czytelnikom, i może nawet innym krytykom.